Burun Estetiği Yorumları

Günümüzde, kadın-erkek birçok insan burnu hem fonksiyonel hem de estetik hale getirebilmek için burun estetiği ameliyatı olur. Burun estetiği sonrası ise, pek çok sitede gerek burun estetiği süreci gerek sonrası hakkında tecrübelerini yorumlara dökerler. Bu yorumların iyi ya da kötü olması tamamen estetik cerrahı, kişinin beklentisi, sorunları gibi faktörlere bağlıdır. Ancak, gelişen tıp sayesinde günümüzde burun estetiği sonrası yorumlar genellikle iyi olur. Bu konuda araştırma yapmak isteyenler arama motoruna ‘Burun Estetiği Yorumları’ yazdığında binlerce yoruma ulaşabilir.

Burun Estetiği Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Burun estetiğinin bir diğer ismi de rinoplastidir. Burnun şeklini değiştirmek amacıyla uygulanan operasyondur. Burun estetiği burundaki deformelerin onarılması, doğuştan gelen kusurların düzeltilmesi gibi fiziksel görüntüyü değiştirmek ve solunum güçlüklerini gidermek amacıyla yapılır. Burun estetiğini, burnunun şeklinden memnun olmayanlar ve nefes almakta zorluk çekenler yaptırır. Bu sayede hem estetik, hem de fonksiyonel bir buruna sahip olunur.

Burun Estetiğinin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Burun estetiği olabilmek için, kas iskelet sisteminin gelişimini tamamlanması şarttır. Başka bir ifadeyle burun estetiğinde yaş sınırı yoktur ancak kemik ve kıkırdak yapısının gelişiminin tamamlanması sınırı vardır. Örneğin, kulak kıkırdakları gelişimini buruna göre daha çabuk tamamladığından, kepçe kulak ameliyatı çocuk yaşlarda yapılabilmektedir. Ayrıca hastanın anestezi olmasına engel olacak, hastada komplikasyon oluşturacak durumlar da olmamalıdır. Tüm bunları karşılayanlar burun estetiği olabilir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Öncelikle, burun estetiğinden iki hafta önce ilaç almamaya dikkat edilmelidir. Çünkü ilaçlar kanamanın artmasına sebep olabilir. Yalnızca burun cerrahınızın önerdiği ilaçları ve reçete ile kullanılan ilaçları kullanmalısınız. Bunun yanında bitkisel ilaçlardan da kaçınılmalıdır. Sigara kullanıyorsanız bırakmanız, ya da en azından azaltmanız gerekir. Çünkü, sigara kullanımı ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır. Enfeksiyon riskini arttır.

Burun Estetiği Lokal Anestezi İle Yapılabilir Mi?

Burun estetiği ameliyatları, genellikle genel anestezi altında yapılır. Ancak lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilir. Ancak lokal anestezi altında yapılan burun estetiği hastanın huzursuz olmasına, korkmasına sebep olabilir. Bu da cerrahın dikkatini dağıtmasına neden olabilir ve ameliyatın kalitesini düşürebilir. Bu nedenle, burun estetiğinin genel anestezi altında yapılması daha uygundur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiğinden sonra en dikkat edilmesi gereken konu buruna darbe aldırmamak, travmalara dikkat etmek ve baş bölgesinde kan basıncını arttıracak hareketlerden kaçınmaktır. Burun estetiğinden sonra, kan sulandırıcı ilaçlardan ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir, 10 gün normal aktivitelerden ve 3 hafta ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca, buruna sarılan alçı ve atellerin ıslanmaması gerekir. Bu sebeple, banyoda baş kısmının yıkanılması önerilmez. Doktorun belirttiği süre boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Dişlerin sert ve hızlı fırçalanmaması gerekir. Ayrıca düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme sürecini olumlu etkiler. Bunlara ek olarak çiğnemesi güç olan sert yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Eğer doktorunuz burun bölgenize buz uygulaması önerdiyse bunun düzenli aralıklarla uygulanması gerekir. Ayrıca atel ve alçı çıktıktan sonra doktorunuz burnunuza masaj yapmanızı tavsiye edebilir. Bunun da düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.