Çikolatanın Faydaları

Dünyanın nemli ve sıcak bölgesi olan Ekvatoral bölgesinden çıkıp neredeyse tüm insanların asla vazgeçemeyeceği tek tat çikolatadır. Çikolata sadece tatlı ihtiyacınızı karşılamakla kalmıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda çikolatanın insan sağlığı üzerinde pek çok etkisi var.

Çikolatanın Sağlığa Ne Gibi Etkileri Var?

Yüksek miktarda kakao içeren çikolata tansiyonun düşmesini etkiliyor. Kalp krizi geçiren insanların yeni bir kriz geçirme ihtimalini azaltıyor. Kan hızını düzenliyor bu sayede kalp krizi geçirme riskini en aza indiriyor.

Bilim adamları boğazdaki kaşıntı ve öksürük için çikolata tüketimini öneriyor. Uzmanlar çikolatanın öksürük şuruplarından daha etkili olduğunu da ileri sürüyor. Düzenli çikolata tüketen insanların felç riskinin daha az olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Haftanın bazı günleri birkaç parça çikolata tüketmek kalbinizi, vücudunuzun iltihaplanmasını ve kalp- damarlarınızı koruyor. Bitter çikolata yemek ise kronik yorgunluğun önüne geçiyor. Kakao çekirdeğindeki bir madde kanın pıhtılaşmasını engelliyor.

Çikolata yeme insanı mutlu eden hormonların salgılanmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalarca da bu bilginin gerçekliği ispatlanmıştır. Gün içerisinde açlığı bastırmak için yenilen bir parça çikolata kn basıncının düşmesine neden oluyor.

Kakao oranı sütlü çikolataya göre 3 kat yüksek olan bitter çikolata antioksidan deposudur. Bitter çikolatayla yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz. Aynı zaman da bitter çikolata tüketmek vücudunuzdaki stres hormonlarının oluşmasını engellediği için cildinizin ışıldamasını sağlar. Kilo problemi ve şeker hastası olmayan insanların düzenli çikolata tüketmesi sağlıklarını olumlu etkileyecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.