Egzamaya Ne İyi Gelir?

Deriyi kurutan ve cilt yüzeyinde kabarcıklar ile kaşıntıya neden olan deri hastalığına egzama denir. Egzama, birden fazla nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Egzamaya doğal tedavi yöntemleri uygulayarak, var olan egzamanın hafiflemesi mümkün olabileceği gibi tamamen kurtulmak da mümkün olabilmektedir. Dermatolojik bir rahatsızlık olan egzamanın değişik çeşitleri bulunmaktadır. Egzama çeşitleri arasında atopik egzama, kulak egzaması, kontakt egzama, alerjik egzama, asteatotik egzama, gravitasyonel egzama ve numuler egzama yer almaktadır.

Egzamaya Karşı Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzama, bulunduğu bölgeye göre kozmetik açıdan kişide olumsuz bir görüntü oluşturabildiği gibi kaşıntı sorunu da kişiyi rahatsız eden ayrı bir olumsuzluktur. Egzamaya doğal tedavi yöntemleri kullanmak ise tüm olumsuz durumlara karşı bir rahatlama sağlayabileceği gibi sorunun tamamen ortadan kalkabilmesi için de yardımcı olmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında ise aloe vera kullanımı, Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı kullanımı, papatya suyu kullanımı, salatalık suyu kullanımı, sarı kantaron, meyan kökü, beyaz dut, zerdeçal ve yulaf tozu gibi bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Hangi Egzama Çeşidi İçin Hangi Bitki Kullanılmalıdır?

Lavanta yağı, saçta bulunan egzamaya iyi gelmekte ve saç derisinde bulunan egzamayı tedavi etmektedir. Yüz bölgesine uygulanacak olan salatalık suyu ise yüz bölgesinde oluşan egzamanın tedavisinde kullanılmaktadır. Egzamaya karşı kullanılabilecek olan aloe vera jeli ise, egzamanın senep olduğu kaşıntıyı iyileştirmesinin yanı sıra cilt üzerinde bulunan hasarları da onarmaktadır. Egzamaya karşı papatya suyu kullanmak ya da papatya özü içeren doğal kremler kullanmak ise egzamadan kaynaklanan iltihapları temizlenmektedir.

Papatya ayrıca, egzamanın sebep olduğu kuruma ve kaşıntı gibi sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Ellerde ve bacaklarda oluşan egzama için sarı kantaron yağı kullanılabileceği gibi, sarı kantaron çayı da kulakta bulunan egzamaya karşı iyi gelmektedir. Göz kapağında bulunan egzamaya beyaz dut suyu kullanılabileceği gibi geniş bir bölgeye yayılmış durumda olan Egzamaya doğal tedavi yöntemleri için de zerdeçallı krem ya da yoğurt ve zerdeçal karışımı kullanılabilmektedir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.