Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısı, oldukça rahatsızlık veren ve sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Burnun içerisinde farklı bezler bulunur. Bu bezlerin görevi her gün 1 ya da 2 litre mukus üretirler. Vücudun savunma mekanizması olan mukus üretimi sayesinde burun zarları temizlenir, burun geçişini ve havayı nemlendirir. Fakat mukusun çok fazla üretilmesi durumunda, boğaz ile burun arkasındaki bölgelerde birikerek geniz akıntısı oluştururlar.

Geniz akıntısına karşı doğal yöntemler uygulanarak bu sorundan kurtulmak mümkün olabilir.

Bol Su İçilmelidir

Sıvı tüketimi önemli olan bu konuda günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekir. Bu sayede yutakta takılı kalan mukusun rahatlatılmasına yardımcı olur. Bitkisel çaylar ve meyve suları da tüketilebilir.

Süt ve Süt Ürünlerinden Uzak Durmak Gerekir

Geniz akıntısına karşı doğal yöntemler nedir sorusunun bir diğer cevabı ise süt ve süt ürünleri tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Süt, mukusu kalınlaştırır ve aşırı üretimine sebebiyet verir. Bu durum kişinin daha çok geniz akıntısı sorunu yaşamasına sebep olur.

Gargara Yapılarak Sorun Giderilmesi Sağlanır: Yarım bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz konularak gargara yapılması sağlanır. Geniz akıntısı sorununa karşı çok iyi gelmektedir. Sabah, öğle ve akşam gargara yapılarak boğaz temizlenir.

Geniz akıntısına karşı doğal yöntemler  olan bir diğer yöntem ise zencefil ve bal karışımından faydalanmaktır. 1 tatlı kaşığı balın içerisine bir kaç damla zencefil suyu damlatılır, üzerine azıcık karabiber serpilir ve karışımın ısıtılması sağlanır. Sabah akşam bu karışımdan tüketilerek, boğazın tahribatına iyi gelmesi sağlanacaktır.

Ev yapımı doğal yöntemler ile geniz akıntısı sorunu giderilmeye çalışılır. Bu yöntemlerden kişi, kendisine en uygun olanı seçerek uygulamalıdır. Eğer sorun bu yöntemlerle de geçmiyorsa doktora giderek sorunu bildirmesi gerekir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.