Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi, mide suyunun yükselmesi ve içerdiği hidroklorik asidin yemek borusundaki mukoza tabakasını tahriş etmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlık olarak bilinir. Bu durum göğüs ile karın arasındaki bölgede yanma hissine neden olur.

Mide ekşimesinin tedavi yöntemi yaşayan kişiler yediklerine her zaman dikkat etmelidir. Baharatlı yiyecekler, kahve, çay, elma, portakal, gazlı içecekler, alkol ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gereklidir.

Mide Ekşimesine Nasıl Giderilir?

  • Yeme işleminin de uykudan üç saat önce bitirilmiş olması gerekir.
  • Küçük ve sık öğünler de Mide ekşimesinin tedavi yöntemi önlemede etkilidir.
  • Bu amaçla üretilmiş yastıkları kullanabilir veya mide ekşimesini önlemek için başlığı kaldırabilirsiniz.
  • Bal, badem, süt, muz, maden suyu ve ayran gibi yiyeceklerin tüketilmesi de mide ekşimesine iyi gelecektir.
  • Yemekten yarım saat sonra kekik ve zencefil çayı içerseniz, sindirim sisteminizin daha hızlı bir şekilde çalıştığını ve rahatladığını göreceksinizdir.
  • Yemeklerden önce sık sık çiğ patates suyunu içebilirsiniz.
  • Yarım bardak suya iki yemek kaşığı kadar elma sirkesini ekleyerek de bu yanma hissinizle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Dengeli Beslenmek Önemlidir

Dengeli ve dikkatli bir diyetle Mide ekşimesinin tedavi yöntemi giderilebilir. Küçük ve sık yemekler de mide ekşimesini önlemede etkilidir. Tüm bunlara rağmen inatçı bir mide ekşimesi sorununuz varsa mutlaka bir doktora danışmalı ve detaylı bir tarama yaptırmalısınız.

Genelde yemek yerken veya içerken hava yuttuğumuzda midemizde gaz birikir. Sık sık yaşanan gaz sorunları endişe yaratmamalıdır. Mide gazı gibi, geğirme sorunu ve mide ekşimesi rahatsızlığına neden olur. Midede bulunan gaz genellikle yemek yeme sırasında hava yuttuğunuzu göstermektedir. Geğirme genellikle gazın serbest bırakılmasına ve şişkinlik ve rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.