Moda ve elbise seçimi

Moda ve elbise seçimi

Kadının elbise alma isteği ona Allahın verdiği bir özel duygudur. Kadın iyi giyinmek ve güzel görünmek için dayanılmaz bir istek duyar. Bu onun içinde olan bir şeydir. Gerçekten elinde ve kontrolünde olan bir şey değildir. Bu bir çeşit içgüdü olarak da değerlendirilebilir. Bunun farkına varan modacılar ise sürekli model değiştirerek kadını alış verişe zorlarlar. Bu bir tüketim politikasıdır. Kadının tüketimi üzerine kurgulanır. Moda şehirleri denilen uyduruk durum ise böyle doğmuştur. Kadın tüketecek ki onlarda üretimlerini artırarak karlılıklarını yükseltsinler.


Modanın seçimlerimiz üzerindeki etkileri

Aslında moda icat edilmemiş olsa idi dünya ekonomisi yerle bir olurdu. Liberal ekonomileri ayakta tutan durum bu tüketimi zorlayan alışkanlıkların artırılmasıdır. Eğer moda olmasa bu kadar çok kıyafet almak zorunda olmayız. Alınmış her kıyafetimiz yıllarca giyileceği için bu sektör de varlığını sürdüremez. En çok ciro yapan sektörleri tekstil ve kıyafet sektörleri olduğunu düşünürseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Tüm bu söylediklerimiz belki de bir fanteziden öteye geçmez. Sonuçta moda ve kadın ayrılmaz iki bütündür. Biri olmadan öteki olmaz. Bu yüzden modacılar da özellikle tasarımlarını onlar üzerinde yoğunlaştırır. Onların alımına göre her şey planlanır. Kadında modanın gerekleri çerçevesinde hareket eder. O ne buyurur ise onu yerine getirir. Bu ayakkabı içinde geçerlidir çanta çeşitleri içinde ayını şekildedir. Bu durum kadının vazgeçilmezleri arasındadır. Güncel moda onun için takip edilmesi gereken bir zorunluluktur.

Bu neden ile kadınları eleştirmeye hiç gerek yoktur. Bu onlara Allahın verdiği bir huy olarak da değerlendirilmelidir. Çünkü onda hem karşı cinsine hem de hemcinslerine güzel görünme arzusu vardır. Güzel gözükmediğini düşünen kadın mutlu olamaz. Onu ayakta tutan beğenilme içgüdüsüdür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.