Smokin Giyme Kılavuzu

Çok özel davetler  ve törenlere normal, her zaman giyilebilecek bir takım elbise ile gidemezsiniz. Yarı resmi bir takım elbise olan smokin kendine özel kuralları ile birlikte giyilmesi gereken özel bir giysidir. Saygınlık, seçkinlik, statü, karizma sözcükleriyle özdeşleşmiş olan bu özel giysiyi davet sahibini ve ilgili daveti önemsememek gibi bir gaflete düşmek niyetinde değilseniz, gerektiği gibi giyinerek davete icabet etmek gerekir!

Smokin Nasıl Giyilir?

  • Ceketiniz asla çift yırtmaçlı olmamalıdır! Etek uzunluğu ise kolunuzu indirdiğinizde başparmak hizasına gelmelidir. Bacakları çok kısa olanlar biraz daha kısa ceketleri tercih edebilir. Kollarının uzunluğu ise (gömleğin kol düğmeleri fark edilebilsin diye) normalden daha kısa olmalıdır. Ceketin yakasında saten detaylar varsa, aynı satenden pantolonunun yan kenarlarında da şeritler halinde bulunmalıdır.
  • Kısa boylu veya şişman bir erkek üç düğmeli smokinlerden uzun durmalıdır. Göbek konusu söz konusu olunca düğmeleri kapatmak ve düzgün görünümü yakalayamamak gibi problemler yaşamamak için, iki düğmeli smokin modellerine yönelmelidirler. Şal yaka veya sivri yakalı ceketi olan smokinler uzun boylu erkeklerde her zaman daha iyi durur.
  • Smokin pantolonu dar kesim, pilisiz ve paçaları kısa olmalıdır. Paçalar kesinlikle ayakkabı üstüne dökülmemelidir! Pantolonda kemer takılmaz, özel vücudu saran bir kuşak, kemer yerine kullanılır.  Ceket yaka ve pantolon şeritlerinde saten kullanılmışsa kuşağı da saten olmalıdır.
  • Smokinin gömleği , sıradan bir gömlek olmaz,  Ata yaka veya klasik yakalı olabilir fakat papyonun  Ata yakada çok daha şık görüneceğini unutmamak gerekir. Gömlek kolları mutlaka manşetli olmalıdır. Manşetsiz gömleklerde kol boyu 1 cm uzun olursa daha iyi olur! Papyon en önemli aksesuardır  ve kalitesi çok önemlidir. Sentetik olmayan gerçek ipekten imal edilmiş bağlamalı modeller tercih edilmelidir. Papyon bağlamakta zorlanacak olursanız hazır  şekilde satılan papyonlardan alabilirsiniz.

Bu seçkin giysiyi özel bir ayakkabı ile tamamlamak gerekir. Tercihiniz mutlaka rugan, (altı lastik tabanlı olmayan) kösele, bağcıklı bir model seçilmelidir. Rugan ayakkabı yerine açma deri gibi yine çok kaliteli görünecek ayakkabılar kullanılabilir. Çorap seçimi de gözlerden kaçamayacak olan bir detaydır. Pantolonun kısa olan paçalarından muhakkak görünecektir. Bu nedenle çorabın kalitesine önem vermeli,  uzun konçlu, mümkünse ipek veya merserize bir çorap giyilmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.